Etimesgut Nöbetçi Eczaneler
Anadolu Gençlik Derneği
futureskids
futureskids
E-Adalet
Umre Kültür
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı
Adres: İstasyon Mah. Hikmet Özer Cad. No : 47
Telefon : (0312) 245 24 28
Mail: tegv@tegv.org
Web sitesi : www.tegv.org

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Hakkında

 

Kuruluş Hikayemiz

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), başta Suna Kıraç olmak üzere, eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan bir grup sanayici, yönetici ve akademisyenin girişimi ile "devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak" amacıyla 23 Ocak 1995 tarihinde kuruldu.

TEGV, bugün ülkemizin karşı karşıya bulunduğu birçok sorunun temelinde eğitim yetersizliğinin bulunduğu, bu sorunu çözmeden çağdaş uygarlık seviyesine ulaşılmasının mümkün olmayacağı inancı ve buna katkıda bulunmak azmi ve arzusu etrafında birleşen 55 kişilik bir mütevelli heyetiyle kuruldu.

İlköğretim çağındaki çocuklara "okul dışı eğitim desteği" vermeye odaklanan TEGV, yıllar içinde Türkiye'nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV 2009 yılında Bakanlar Kurulu tarafından "izin almadan yardım toplama" hakkına sahip vakıflardan biri olarak tanındı.

Varoluş Nedenimiz

"Türkiye'nin yarınlarında aydınlık yüzler görmenin ön koşulu, bugün çocuklarımızı en iyi şekilde eğitebilmektir."

Eğitim sisteminde tartışılmaz ağırlığı olan devlet, kaynak yetersizliği ve yapısal sorunlar nedeniyle bu görevi yerine getirirken çeşitli güçlüklerle karşılaşmaktadır. Gönüllü kuruluşların, özel sektörün ve vatandaşların, hayati önem taşıyan bu alanda devletin verimliliğini artıracak şekilde; destek olarak, örnekler yaratarak ve eksikleri tamamlayarak sorumluluğu paylaşmaları gerekmektedir. Vakfımızın varoluş nedeni, devlet tarafından verilen temel eğitime katkıda bulunmaktır.

Amacımız

TEGV'in amacı; İlköğretim çağı çocuklarımızın Cumhuriyetimizin temel ilke ve değerlerine bağlı, akılcı, sağduyulu, özgüven sahibi, düşünen, sorgulayan, kendi iç yaratıcılığını harekete geçirebilen, barışçı, farklı düşünce ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, ırk, din, dil farkı gözetmeyen bireyler olarak yetişmesine katkıda bulunacak eğitim programları ile etkinlikler oluşturmak ve uygulamaktır.

TEGV, oluşturduğu özgün eğitim programlarını ülke sathında kurduğu Eğitim Parkları, Öğrenim Birimleri, Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimleri, İl Temsilcilikleri ve 'Sosyal Etkinliklere Destek Protokolu' kapsamında ilköğretim okullarında, gönüllüleri aracılığı ile hayata geçirir.

Yorumlar
sevgi tavlaşoğlu / 12-08-2016
ilgili kişilerin dikkatine erzurum hınıs ilçesine bağlı aşağı parmaksız köyüne okul öncesi öğretmeni olarak atandım. okulumda sınıfım için gerekli olan birçok malzemenin eksik olduğunu gördüm.Eğitim gönüllüleri olan sizlerle paylaşmak istedim.sizlerden okulum için gerekli olan malzemeler için yardım istiyorum.Şuan bana en çok lazım olan oyuncak ve kırtasiye malzemesi.Velilerin bir kısmı çocuklarını kırtasiye malzemesi almamak için okula bile göndermiyor.Bu konudaki hassasiyetinize guvenerek size yazmak istedim. tlf:05079727304
ali toprak / 24-04-2016
İlk okul bire giden kızım var aktivitelere katılmasını istiyorum bunun için ne yapmalıyım teşekkürler
ersel yıldız / 13-11-2015
ben eğtim gönülerine gidviyorum iyorum ve çok seviyorum hemde 6 yıl oraya gidiyorum
Yorumunuzu Paylaşın
Adınız Soyadınız
E-posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu